گالری طلای ریتا

اندازه گیری سایز انگشتر و دستبند آسان و دقیق در خانه

اگرچه مراجعه حضوری به طلا فروشی و خرید طلا در محل مشکل بزرگ یا کوچک بودن انگشتر، دستبد و النگو را در پی ندارد اما این مسائل در خرید اینترنتی طلا هم قابل حل است. در این مقاله، روش های اندازه گیری سایز انگشتر و دستبند به طور مفصل ولی آسان توضیح داده شده است تا در هنگام خرید اینترنتی دیگر هیچ گونه نگرانی نداشته باشید.

روش های اندازه گیری سایز انگشتر و دستبند

چنانچه انگشتر، حلقه، دستبند، النگو و یا هر زیورآلات دیگری که می خرید برایتان کوچک یا بزرگ باشد، لذت خرید آن کمتر خواهد شد. به علاوه، بزرگ و کوچک کردن انگشتر و دستبند های بنگل امکان پذیر است اما در بیشتر موارد طرح روی اکسسوری خدشه دار می شود. پس در تعیین سایز انگشتر و دستبند خود باید دقت زیادی خرج کنید سایز زیورآلات را با ابزارهای ساده و روش های مختلفی می توان در خانه اندازه گرفت که ساده ترین آنها را در ادامه می خوانید.

اندازه گیری سایز انگشتر و حلقه با نخ

برای این کار باید یک تکه نخ ضخیم مثل کاموا را انتخاب کنید تا کارتان راحت تر شود. نخ را همانطور که در عکس نشان داده شده، دور بند اول انگشت مورد نظرتان بپیچید و محل اتصال دو سر نخ را علامت بزنید یا قیچی کنید. بند اول پهن ترین قسمت انگشت است. نخ را به صورت کاملا صاف و روی یک سطح صاف قرار داده و طول آن را با خط کش یا متر اندازه بگیرید. سانتی متر و میلی متر به دست آمده را در جدول یک پیدا کنید. سایز مناسب انگشتر تان در ستون آخر نوشته شده است.

این روش اندازه گیری سایز انگشتر و حلقه با ابزارهای دیگری مثل روبان، کاغذ چسبی و متر خیاطی نیز قابل اجراست.

بهترین زمان برای اندازه گیری سایز انگشتر

قبل از خرید آنلاین انگشتر طلا بهتر است بدانید که سایز انگشت شما همواره ثابت نیست و امکان ذخیره چربی در انگشتان مانند بقیه مناطق بدن وجود دارد.  برخی عوامل دیگر هم در تغییر سایز انگشت دخیل اند که بعضی از آن ها را در زیر می خوانید.

  • بارداری
  • مصرف قرص های استروئیدی
  • کاهش یا افزایش وزن
  • دما: بدن و انگشت در هوای سرد منقبض شده و حجم آن کاهش می یابد. در نتیجه، دور انگشت هم کوچک تر خواهد شد.
  • رطوبت: رطوبت بالا در هوا باعث ورم انگشتان و بزرگ تر شدن سایز آنها می شود.
  • رژیم غذایی: خوردن زیاد نمک و بعضی از سایر مواد غذایی منجر به حبس مایعات بدن و تورم می شوند.

بهترین زمان برای اندازه گیری سایز انگشتر اواسط روز و در دمای اتاق است زیرا انگشت ها هنگام صبح قطر کمتر و شب ها قطر بیشتری دارند.

تعیین سایز انگشتر با استفاده از یک انگشتر دیگر

اگر انگشتر دیگری دارید که سایز آن متناسب با انگشتتان است، برای خرید انگشتر جدید می توانید از آن استفاده کنید. برای این منظور نیاز به یک خط کش دارید. انگشتر را روی یک سطح کاملا صاف قرار دهید. با خط کش قطر لبه داخلی انگشتر را به میلی متر اندازه بگیرید. حتما فاصله چپ تا راست انگشتر را لحاظ کنید زیرا در بعضی از انگشترها فاصله اضافی در لبه بالا یا پایین باعث بروز خطا در اندازه گیزی سایز انگشتر می شود. اندازه به دست آمده را در ستون قطر و سایز متناسب با آن را در ستون اندازه انگشتر پیدا کنید.

جدول 1: سایز انگشتر بر اساس اندازه دور انگشت و قطر داخلی انگشتر قبلی

محیط / دور انگشت
(میلی متر)
قطر داخلی انگشتر
(میلی متر)
سایز انگشتر
44.2 14.1 3
46.8 14.9 4
49.3 15.7 5
51.9 16.5 6
54.4 17.3 7
57 18.1 8
59.5 19 9
62.1 19.8 10
64.6 20.6 11
67.2 21.4 12
69.7 22.2 13

اندازه گیری سایز دستبند با نخ

مانند روشی که برای اندازه گیری سایز انگشتر توضیح داده شد، برای اندازه گیری سایز دستبند هم می توانید نخ، روبان یا متر خیاطی را دور مچ دست خود بپیچید. این عمل را دقیقا در قسمتی از مچ انجام دهید که دستبند قرار می‌گیرد. نقطه ای که دو سر نخ یا روبان به هم می رسند را با ماژیک علامت بزنید. نخ را کاملا صاف کنید و طول آن را اندازه بگیرید (اگر از متر خیاطی کمک می گیرید دیگر نیازی به این مرحله نیست و وقتی متر دور مچ پیچیده شده اندازه محیط مچ خود را متوجه خواهید شد).

برعکس انگشتر، اندازه به دست آمده دقیقا سایز دستبند شما نیست. برای تعیین سایز دستبند بر اساس سلیقه و علاقه خود به یکی از سه روش زیر عمل کنید.

  • سایز جذب دستبند: نیم سانتی ‌متر یا یک سانتی ‌متر به عدد به دست آمده اضافه کنید.
  • سایز راحت دستبند: حداقل ۲ و حداکثر ۲٫۵ سانتی ‌متر به عدد به دست آمده اضافه نمایید.
  • سایز آزاد دستبند: ۳ سانتی ‌متر به عدد به دست آمده اضافه کنید.

در نهایت، عدد به دست آمده را در جدول 2 بگردید و سایز متناسب با آن را پیدا کنید.

تعیین سایز دستبند با استفاده از یک دستبند دیگر

دستبندی که متناسب با اندازه مچ تان است را به طور کامل باز کنید. سپس از قسمت قفل دستبند تا انتهای آن را به وسیله متر یا خط کش اندازه بگیرید. توجه داشته باشید این اندازه‌گیری باید به صورت دقیق انجام شود. سایز دستبند شما  همان عددی است که در جدول 2 در مقابل طول دستبند قبلی نوشته شده.

تعیین سایز النگو و بنگل

روش اندازه گیری سایز النگو و بنگل کمی متفاوت از روش اندازه گیری سایز دستبند است. برای این کار، دست خود را در حالتی قرار دهید که انگار می خواهید النگو را به دست کنید: سه انگشت وسط کنارهم و دو انگشت کناری در پشت آنها قرار بگیرند. متر خیاطی یا نخ را به دور عریض ترین قسمت دست بپیچید و عدد حاصل را به اضافه 5 میلی متر کنید تا پوشیدن النگو برایتان راحت باشد. عدد نهایی به عنوان قطر النگو در جدول 2 نشان داده شده است.

سایز النگو را هم می توان با یک النگوی دیگر به دست آورد. قطر داخلی النگویی که مناسب مچ تان است را با خط کش اندازه بگیرید و سایز مربوط به آن را از ستون قطر داخلی پیدا کنید.

جدول 2: تعیین سایز دستبند و النگو بر اساس اندازه دور مچ و قطر داخلی النگوی قبلی

اندازه دور مچ یا طول دستبند قبلی (سانتی متر) قطر داخلی النگو و بنگل (سانتی متر) سایز
16.94 5.4 2.2 یا یک زنانه
17.96 5.72 2.4 یا دو زنانه
18.95 6.03 2.6 یا سه زنانه
19.94 6.35 2.8 سا چهار زنانه
20.93 6.67 2.10 یا پنج زنانه
21.95 6.99 2.12 یا شش زنانه
22.94 7.3 2.14 یا هفت زنانه

اندازه گیری سایز دستبند برای کودکان

استفاده از روش های بالا برای اندازه گیری سایز دستبند بچه گانه نتیجه دقیق تری را به دست می دهد. اما در جدول 3 سایز دستبند کودکان بر اساس سن آنها (از 6 ماه تا 13 سال) و به صورتی تقریبی تهیه شده است.

جدول 3: تعیین سایز دستبند بچه گانه بر اساس سن

سن کودک سایز دستبند (سانتی متر)
شش ماه 10
6 تا 12 ماه 11.5
12 تا 24 ماه 13
2 تا 5 سال 14
6 تا 8 سال 15
9 تا 13 سال 16.5

اندازه گیری سایز انگشتر و دستبند به همین راحتی در خانه امکان پذیر است. با کمی دقت و با استفاده از روش های توضیح داده شده در این مقاله می توانید خرید آنلاین دستبند و انگشتر را بدون دردسر انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *