گالری طلای ریتا

همه آنچه که باید درباره طلای سفید بدانید

ما چند مدل طلا داریم که در میان آن ها طلای سفید نزد ما ایرانی ها بسیار شناخته شده استت. در این مقاله به زبان ساده توضیح خواهیم داد که این مدل طلا دقیقا به چه شکل است، چه مشخصاتی دارد و مزایا یا معیابش کدامند. اگر در خصوص طلا سفید سوالاتی یا ابهاماتی دارید خواندن این مقاله حتما شما را به پاسخ سوالاتتان خواهد رساند.


طلای سفید چیست؟

طلای سفید در واقع آلیاژ طلا است. این یعنی برای به دست دست آمدن این مدل طلا، سازندگان، طلای زرد خالص را با آلیاژ فلزاتی مانند پالادیوم و نقره که دارای رنگ سفید نقره ای هستند ترکیب می کنند.


چرا طلای زرد را با آلیاژ فلزات ترکیب می  کنند؟

طلای خالص معمولا استحکام زیادی ندارد و نرم یا آسیب پذیر است. به همین دلیل تقریبا در تمام مصنوعات و جواهرات طلا برای اینکه ماندگاری بالایی داشته باشد و از نظر آسیب پذیری مستحکم باشند، آن  را با فلزات مستحکم و سخت تری مخلوط می کنند.

در واقع بدون مخلوط شدن با فلزات آلیاژی این امکان وجود دارد که طلای خالص به راحتی از حالت خارج شده و خم شود که این برای جواهرات اصلا چیز خوبی نیست. بنابراین به همین دلیل است که انواع و اقسام طلا مانند طلای زرد، طلای زردگلد یا طلای سفید ساخته می شود.


چرا طلای سفید را با رودیوم آبکاری می کنند؟

برای اینکه طلای سفید به عمل بیاید، سوای از اینکه طلای خالص را با آلیاژهایی مخلوط می  کنند، آن را با فلز گرانبهایی به نام رودیم نیز می‌پوشانند. رودیم از خانواده فلزی پلاتین است که ارزش آن کم از طلا نیست.

در واقع رودیم از نظر استحکام بسیار مقاوم است و دوام زیادی به مصنوعات طلای سفید می‌دهد. نکته مهمی که در خصوص این فلز وجود دارد این است که به طرز عجیبی به طلای سفید درخشندگی می‌دهد و از این جهت آن را به یک پوشش درخشنده و محافظ جواهرات طلا مبدل ساخته است.


آیا طلای سفید یک طلای واقعی است؟

بله 100 درصد چنین است. اگرچه این نوع طلا حاوی فلزات آلیاژی است، اما از طلای واقعی و خالص ساخته شده است بنابراین با خیال راحت قابل استفاده است. در همه جای دنیا و در تمام مصنوعات طلای دست کم بالای 1 گرم مشخصات طلا معمولا درج می شود  وشما به کمک آن مشخصات یا علائم می توانید پی به میزان و درصد طلای موجود در مصنوعات ببرید.


عیار طلای سفید چقدر است؟

همانطور که می‌دانید منظور از عیار طلا، درصد طلای خالصی است که در مصنوعات طلا و جواهر بکار رفته است. به عنوان مثال، اگر زمانی که گفته می شود یک حلقه طلای سفید 18 عیار است، یعنی در ترکیب این آلیاژ فلزی از 75٪ طلای خاص (18 کارات تقسیم بر 24 که حداکثر تعداد عیار ممکن برای طلا است) و 25٪ فلزات دیگر وجود دارد.

بنابراین ممکن است بسته به میزان طلای خالص بکار رفته در ساختار طلای سفید، عیار آن نیز متفاوت باشد.


آیا همیشه طلای سفید به رنگی که دارد باقی می ماند؟

با گذشت زمان، پوشش فلز رودیم روی جواهرات طلای سفید شما کاسته شده و رنگ طلای زرد زیر آن کم کم مشخص می شود. اما آیا این اتفاق طبیعی است؟

بله چنین است. سرانجام، تمام جواهراتی که از طلای سفید ساخته شده اند رنگشان برگشته و متمایل به زرد می شوند. ینکه این اتفاق چه زمانی رخ دهد به چند عامل زیر بستگی دارد:

  • میزان ph سطح پوست
  • نوع مواد آرایشی که بکار میبرید
  • تماس مواد شیمیایی مختلف با آن هاا
  • برخی  عوامل محیطی مثل میزان آلودگی هوا
  • و…

چطور جلوی تغییر رنگ طلای سفید را بگیریم؟

می توان قبل از اینکه رنگ زرد طلا برگردد طلای خود را به نزد یک طلافروش برد و از او خواست که دوباره طلا را با رودیم آبکاری کند. البته این کار را می توان در اکثر جواهرسازی ها و طلافروشی ها به راحتی انجام داد. هزینه آبکاری طلا معمولا زیاد نیست.


مزایا و معایب طلاهای موسوم به سفید چیست؟

مزایا طلا سفید

  • این نوع طلا یک فلز زیبا و گرانبها است. ظاهری مشابه پلاتین و نقره دارد اما قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به پلاتین داشته و سخت تر از نقره است.
  • این طلای گرانبها گزینه مناسبی برای کسانی است که ظاهری سفید و نقره ای را به طلای زرد ترجیح می دهند.
  • رنگ خنثی و دوام آن، طلای سفید را به جایگاهی مناسب برای همه سنگهای قیمتی تبدیل کرده است. به نظر زیبا و کلاسیک می آید ، مناسب همه لباس ها و رویدادها نیز هست.

معایب طلا سفید

  • از آنجا که این مدل طلا ترکیبی از طلای زرد خالص با آلیاژها استت و در رودیم پوشانده شده است، برای حفظ رنگ خود به آبکاری مداوم نیاز دارد.
  • اگرچه این یک فرایند (آبکاری طلا) آسان و نسبتاً ارزان است و توسط اکثر جواهرفروشان نیز انجام می شود، اما این موضوع می تواند به این معنی باشد که شما باید مدت زمانی چند روزه را بدون حلقه نامزدی یا عروسی سپری کنید. آبکاری همچنین به هزینه کلی جواهرات شما اضافه می کند.

آیا این نوع طلا برای شما مناسب است؟

در طول نیم قرن گذشته، طلا سفید بسیار محبوب تر از طلای زرد کلاسیک شده است و در واقع بیشترین انتخاب فلز برای حلقه های نامزدی است. این نوع طلا، ظاهر مدرنی دارد، متنوع است، ارزش استثنایی دارد وبسیار باکیفیت است.

اینکه طلا سفید برای شما مناسب باشد یا نه در نهایت یک انتخاب شخصی است. اما به طور کلی، اگر عاشق ظاهر خنثی و کلاسیک نقره یا پلاتین هستید، با انتخاب این مدل طلا می توانید انتخاب خیره کننده تری داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *